Sektörel Haberler
08 Ocak 2018, 17:27
Küresel Isınmada “Üçüncü Derece”

BM iklim müzakerecileri bu ay zirve görüşmelerinde bir araya geldiğinde masada yeni bir rakam olacak: Üç derece.

Şimdiye kadar, Paris İklim Anlaşması gibi küresel çabalar, küresel ısınmayı sanayi devri öncesi seviyelerini iki derece üzerinde sınırlamaya çalıştı. Ancak 2100 yılına kadar 3.2 derecelik bir artışa işaret eden yeni göstergelerle, bu hedefe ulaşılamayacağı görüldü.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlere yönelik en büyük tehditlerden biri, yüksek sıcaklıklarla kuzey ve güney kutuplarında eriyen buz tabakalarından gelen su miktarının artması ve bunun deniz seviyesinin yükselişine sebep olması. Kâr amacı gütmeyen kuruluş Climate Central'daki bilim insanları, küresel ısınmanın üçüncü derecesinde su altında kalacak bölgelerde 275 milyon insanın yaşadığını tahmin ediyor.

Üçüncü derece küresel ısınmanın en çok etki edeceği şehirler arasında Osaka, İskenderiye, Rio de Janeiro, Şangay ve Miami yer alıyor. Değişiklikten zarar görecek bölgelerin dağılımı eşit olmasa da, etkilenecek beş kişiden dördünün Asya'da yaşadığı görülüyor.

Bilim insanları üç derecelik artışın etki etmesinin yüz yıllar sürebileceğini ancak büyük bariyerler veya su ayrımları yapılmadığı sürece pek çok şehir, küçük adalar, yerleşim yerleri, ekonomik merkezler ve ikonik yerlerin buz kütlelerinin büyük oranda erimesi sebebiyle deniz seviyesinin altında bırakmasını bekliyor.

Yetkililer, hükümetlerin küresel ısınmayı Paris İklim Anlaşması’nın hedef olarak belirlediği bir buçuk ya da en fazla iki derecelik hedefte tutmak için daha fazla emisyon azaltımı sözü vermesi ve politikaların düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.