Sektörel Haberler
08 Ocak 2018, 17:26
Nissan’dan Beyin Gücü ile Çalışan Araba

Otomotiv dünyasında film senaryolarını andıran projelerin ardı kesilmiyor. Japonya merkezli araç üreticisi Nissan, dün iddialı bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Şirket, araçların sürücülerin beynindeki sinyalleri yorumlayabilmesini sağlayacak bir çalışmanın sonuçlarını paylaştı.

Şirketin Brain-to-Vehicle ya da kısaltılmış hali ile B2V adlı teknolojisi, sürücülerin tepki sürelerini hızlandırmayı vaat ediyor. Bu sayede B2V ile tamamen otonom araçların aksine, sürüş deneyimi yaşamak isteyen sürücülerin daha fazla keyif alması amaçlanıyor.

Brain-to-Vehicle (B2V) teknolojisinde beyin aktivitesinin ölçümlenebilmesi için sürücü elektrotlarla kaplı bir kulaklık takıyor. Bu veri ile araç, sürücünün dönme, hız yapma ya da frene basma düşüncesini algılıyor. Araç, beyinden aldığı bu algıyı bir insanın eyleminden 0,2 ila 0,5 saniye önce yürürlüğe koyuyor. Bu, çok kısa bir zaman dilimi gibi görünse de konu araç kullanmaya geldiğinde bu sürenin büyük fark yaratabileceği belirtiliyor.

Nissan Başkan Yardımcısı Daniele Schillaci, otonom araçların çok kişisel olmayan vizyona sahip olduklarını söylerken, “B2V teknolojisi tersine, kendi beyinlerinden gelen sinyalleri kullanarak sürücünün daha fazla heyecan duyması ve keyif almasını sağlayacak.” dedi.

Nissan, B2V teknolojisini, Las Vegas’ta 7 Ocak’ta başlayacak CES 2018‘de sergileyecek. Şirket, fuarda bu teknolojinin bazı unsurlarını göstermek için sürüş simülatörü kullanmayı planlıyor. Projenin ise 2021’de hayata geçmesi öngörülüyor.