Sektörel Haberler
08 Ocak 2018, 17:24
2018’de Akıllı Şehirleri Etkileyecek 6 Trend

Yeni yıl genellikle birçok alanda yenilenme ve odak noktalarda gelişmeleri beraberinde getirir. Akıllı şehirler için de bu durum böyle işliyor. Yeni bir yılla birlikte, önceki yılın gelişmeleri de göz önünde bulundurularak, şehirleri geliştirme fırsatına sahip durumdayız.

Smart Cities Dive, yaptığı çalışma ile akıllı şehirlerin 2018’de takip edeceği trendleri listeledi. İşte o trendler:

ADİL İNOVASYON

2017’de, şehrin toplamını kapsamayan bir kaç inovasyon projesi yapan şehirler yerine kapsayıcı bir akıllı şehir planı yapan yönetimlerin sayısı arttı. Bu artış akıllı şehir plancılarının ve sektöre artan ilginin “eşitlik” ilkesi üstünde daha çok düşünmesini sağladı. National League of Cities tarafından yayımlanan araştırma raporunda eşitliğin sağlanması gerektiği vurgulanır. Eşitlik sağlanmadığı takdirde, alt ve üst gelir seviyesi ile ırklar arasındaki farkın açılacağı ve bu durumun istikrarsızlığa yol açacağı belirtilmiştir.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ALTYAPI GENİŞLETMESİ

Elektrikli araçlar kendini topluma kabul ettirme sürecini yıllardır yaşasa da 90’lı yıllardan beri ABD’de popülerdir. Son yıllardaki daha iyi araç bataryaları ve yeşil araç sahipliği için verilen teşvikler, bu alanda odaklanan ilginin artmasını sağlamıştır.

Elektrikli araçlar için en büyük engellerden biri şarj istasyonu altyapısının yetersizliğidir. Bazı insanlar elektrikli araçların sadece sahiplerinin kendi mülklerinde şarj edilebilmesinden dolayı benzinli araçlardan daha az pratik olarak görmektedir. Bazı bölgelerde şarj istasyonu kurulması için teşvik ve destekler verilse de bu istasyonlar genelde şahsi kullanım için olduğundan daha büyük bir topluma hizmet verememektedir. İleride daha çok yerel yönetimin kamusal kullanım için şarj istasyonları kurulmasına destek vereceği beklenmektedir.

5G TEKNOLOJİSİ

5G iletişim teknolojisinin çoğunu domine etmesi beklenmektedir. Akıllı şehirler alanı ise 5G’nin kullanılması için niş bir bölge olarak göze çarpmaktadır. Yüksek hızlı hizmet sensörler için daha iyi destek sağlarken IoT cihazları arasındaki iletişimi de daha hızlı seviyelere yükseltecektir. Halihazırda kullanılan güvenlik kamerası gibi cihazların daha sorunsuz çalışmasını sağlarken otonom cihazlar gibi yeni teknolojilerin de çalışmalarına destek olacaktır.

SİBERGÜVENLİK

Bağlı cihazların kullanımının hızlı büyümesi ve üretilen bilgi ile analizlerin artması ile siber ataklar konusundaki endişe artmaktadır. İşletmeler ve yerel yönetimler IoT teknolojilerini korumanın daha güvenli yollarını aramaktadır. Bazı devletler tarafından bu konuda bazı teşvikler verilmekte, devlet bilgilerinin korunmasının yanında, tüm kişilerin ve işletmelerin siber ataklardan korunması için eğitim ve kaynak verilmektedir. 2018 yılında da bu çalışmaların artacağı beklenmektedir.

BLOCKCHAİN

Siber güvenliğin artırılmasının bir yolu da blockchain teknolojisinin kullanılmasından geçmektedir. Blockchain ile paylaşılan bilgiler daha güvenli kabul edilmektedir. Blockchain’i akıllı şehirlere entegre etmek  tüm şehir hizmetlerini birbirine daha iyi bağlarken güvenliliği ve şeffaflığı da sağlamaktadır.

MİKRO TAŞIMACILIK

2017’de taşımacılık acentaları, daha önce rakibi olarak gördükleri araç paylaşım uygulamaları ile ateşkes yaptı. Taşımacılık yetkilileri talep üstüne sağlanan, esnek yapılı araç paylaşımı ve bir kaç mikro taşımacılık uygulaması ile partnerlik kurarak taşımacılığın temellerini genişletti. Bazı insanlar mikro taşımacılık sistemlerini yaşlı ve engelli vatandaşlar için geleneksel taşımacılıktan daha iyi ve mobil bir seçenek olarak görüyor. Bu durum da bu yıl sistemlerin genişlemesine ve daha çok ilgi çekmesiyle sonuçlanacak gibi görünüyor.